rajmund_pollak.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
rajmund_pollak.blog.bielsko.pl/rss
Archiwum newsów - wrzesień 2012






Artykuł ukazał się drukiem w tygodniku „Śląska gazeta" w nr 38(69) z 21 do 27 września 2012 roku.

2012-09-29 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)
Komentarzy (0)

Petycja w sprawie IPN.

  

Przedstawiam treść wniosku obywatelskiego do Marszałek Sejmu w sprawie IPN, podjętego przez Zespół Redakcyjny portalu http://www.pomniksmoleńsk.pl/ , w którego pracach mam zaszczyt uczestniczyć.

Rajmund Pollak

Oto treść petycji przesłanej do Sejmu w dniu 25.09.2012 roku

Zespół Redakcyjny portalu www.pomniksmolensk.pl

Otrzymują:

Marszałek Sejmu R.P. Ewa Kopacz

k/o: 1. Premier Donald Tusk

2.Prezes PiS Jarosław Kaczyński

3.Prezes SP Zbigniew Ziobro

4.Wicepremier Waldemar Pawlak

Wniosek obywatelski.



W historycznym dniach rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które otwarły drogę do obalenia komunizmu w całej Europie, a także w kolejne rocznice napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę 1.09.1939r. i agresji ZSRR w dniu 17.09.1939 roku na Naszą Ojczyznę, z niepokojem obserwujemy jak nasza wolność jest znowu zagrożona.

Bez ujawnienia całej prawdy o potwornościach totalitaryzmu i bez ścigania i potępienia zbrodniarzy z tamtego okresu, narażamy nasz kraj na powrót niektórych nadużyć z tamtego okresu, co już widać po kolejnych aferach współczesnej rzeczywistości gospodarczej i politycznej.

Dopuszczenie do sprzedaży siedziby IPN w Warszawie, co nastąpiło po serii politycznych ataków postkomunistów i neoliberałów na tę zasłużoną dla Polski Instytucję, stanowi zawoalowaną formę próby dezorganizacji działalności Instytutu Pamięci Narodowej.

Dlatego zgłaszamy wniosek do Pani Marszałek oraz klubów poselskich: Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego o natychmiastowe podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która uniemożliwi eksmisję pracowników Instytutu Pamięci Narodowej i zasobów archiwalnych z dotychczasowej siedziby przy ul. Towarowej 28 w Warszawie, a ponadto zobowiąże nowego właściciela budynku do udzielenia IPN-owi wszelkiej koniecznej pomocy technicznej dla zapewnienia kontynuacji dotychczasowej działalności.

Wnioskujemy o uchwałę Specjalnej Ustawy, której pierwsze czytanie mogłoby się odbyć już na najbliższym posiedzeniu Sejmu R.P.

Liczymy na poparcie Pani Marszałek przedmiotowej inicjatywy ustawodawczej a także na odniesienie się Pani do przedmiotu wniosku, co do zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania instytucji jaką jest IPN, w obliczu możliwego braku dostępu do zasobów archiwalnych. Zatem w myśl art. 35 i 36 Kodeksu postępowania administracyjnego /t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm./ oczekujemy na odpowiedź.

Zespół Redakcyjny portalu http://www.pomniksmolensk.pl/

2012-09-26 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)








Artykuł ukazał się drukiem w tygodniku "Śląska gazeta" w nr 37(68) z 14 do 20 września 2012 roku.
2012-09-24 | Dodaj komentarz
Artur Kasprzykowski
2012-10-02 21:55:45
Panie Pollak, często mówi Pan, że walczy Pan z zakłamaniem, że prawda jest dla Pana najważniejsza. Mam nadzieję, że w imię tej prawdy opublikuje Pan sprostowanie na swoim blogu i w „Śląskiej Gazecie”. Otóż w Pana wywiadzie z Janem Ryszawym wszystkie przypisywane mi pomyłki i przeinaczenia (w tej chwili nieistotne czy prawdziwe czy też wyimaginowane) zaczerpnął Pan z rozdziałów książki autorstwa dr. Andrzeja Grajewskiego. Są one wyraźnie wyodrębnione i podpisanych przez tego Autora. To dr Andrzej Grajewski pisal o Trzecim Szeregu, o Radiu Solidarność i innych zdarzeniach. Rozumiem, że chciał mi Pan dołożyć, ale zrobił Pan to wyjątkowo nieudolnie. Jeśli faktycznie prawda jest dla Pana tak ważna, to mam nadzieję, że przyzna się Pan do błędu. Z innymi Pana tezami nie będę polemizował. Tym bardziej nie zamierzam odnosić się do mijających się z prawdą wypowiedzi Jana Ryszawego. Ten człowiek, dobrowolnie zdradzający swych kolegów i donoszący na nich do Prokuratury, zasługuje na pogardę lub co najwyżej litość, a nie polemikę. Żałosne, że teraz kreuje się na nieustraszonego bohatera, posługując się kłamstwami i przeinaczeniami. Artur Kasprzykowski
Rajmund Pollak
2012-10-03 06:53:59
Szanowny Panie Arturze Kasprzykowski. W książce pt.: "Czas próby" wydanej w 2006 roku przez Zarząd Regionu Podbeskidzie NSZZ"Solidarność" i Wyd. "Prasa Beskidzka" widnieje dwóch autorów : Andrzej Grajewski i Artur Kasprzykowski, a zatem jest Pan współodpowiedzialny za wszystko, co tam zostało napisane. Swoją drogą to nieładnie, że Pan próbuje skierować uwagi krytyczne, dotyczące niektórych zapisów w tej książce, tylko na Pana kolegę współautora!
Artur Kasprzykowski
2012-10-03 07:15:11
Więc jednak nie potrafi Pan czytać ze zrozumieniem: część książki, która tak Pana interesuje, poświęcona Solidarności Podbeskidzia w latach 1980-1988, jest wyraźnie wyodrębniona i podpisana przez Andrzeja Grajewskiego. Pan z kolei z uporem pisze Kasprzykowski twierdzi to czy tamto.... Widać, że trudno panu przyznać się do błędu! Pisząc o Radiu Solidarność działa Pan jak Radio Erewań. A uwag krytycznych nie próbuję zrzucić na kolegę, bo są chybione i zwyczajnie śmieszne, więc z nimi w ogóle nie zamierzam polemizować.
Rajmund Pollak
2012-10-03 07:59:09
Szanowny Panie Arturze. Po co te Pana złośliwości ? Zwracam się do Pana grzecznie i bez inwektyw typu... co Pan potrafi? .... Ja potrafię przyznać się do drobnego błędu. Faktycznie, aby nie wydłużać treści pytań, pominąłem nazwisko Grajewski pisząc o tej książce, ale to wcale nie zmienia faktu, że współautorem jest Artur Kasprzykowski. Czy Pan wypowiada się teraz również w imieniu Andrzeja Grajewskiego? Ciekawe, że Pan Andrzej Grajewski nie zgłosił do mnie żadnych uwag odnośnie treści artykułu o podziemnej radiostacji, ani nie miał zastrzeżeń, że pominąłem jego nazwisko! Chętnie poznam opinię Pana dr Grajewskiego.
Jerzy Binkowski
2012-10-03 10:59:13
Otrzymałem e-mail od Pana Artura Kasprzykowskiego z trescią jego komentarza pod tym wywiadem z Panem J.Ryszawym. Wobec tego pozwolę sobie zamiescić tutaj moją odpowiedz Panu Kasprzykowskiemu . Drogi Arturze; Dziękuję Ci za e-maila. Doprawdy trudno mi dociec w jakim celu mi wysłałeś ten tekst Twojego komentarza na blogu Pana Rajmunda Pollaka.
Jerzy Binkowski
2012-10-03 11:02:31
Kliknąłem nie tam gdzie trzeba i oto dalsza część mojego komentarza; Czyżbyś oczekiwał mojej opinii czy może poparcia w tym sporze? Jeśli opinii,to chyba nie spodziewasz się ,że będzie ona dla Ciebie pochlebna.
Jerzy Binkowski
2012-10-03 11:28:11
Znowu to samo,przepraszam,może sprubuje jeszcze raz,dalszy ciąg; Pomijając język jaki używasz w tym komentarzu(nie przystoi urzędnikowi państwowemu mającemu aspiracje historyka),to wydaje mi sie(mogę się mylić-nie kończyłem uniwersytetów),że autor czy też autorzy książki są odpowiedzialni za tresci w niej zawarte.Tak więc czytelnik nie może poszukiwać w tekscie który z autorów napisał to a który tamto. Do mojego wywiadu jaki zamiescił Rajmund w Śląskiej Gazecie nie masz uwag?Przecież ja tam też mówię o Tobie,że mijasz się z prawdą,a jusz szczególnie mnie obarczyłeś winą za aresztowanie działaczy "Trzeciego Szeregu".Teraz publicznie posądzasz J.Ryszawego o zdradę i nawołujesz do pogardzania jego osoby. Arturze czy Ty zastanowiłeś się zanim to napisałeś?Przecież to jest szkalowanie niewinnego człowieka,który poświęcił część swojego życia dla dobra naszej wspólnej Ojczyzny. Co Ty możesz wiedzieć o tamtych czasach,że zabierasz głos w ten sposób,oczerniając ludzi,którzy poświęcali dobrowolnie dobro swoje iswoich rodzin między innymi po to abyś Ty teraz mógł nas szkalować. Wstyd. Trudno zrozumieć,że człowiek,który został urzędnikiem państwowym po to aby odkrywać prawdę historyczną o naszych trudnych wspólnych dziejach,zaciemnia ją ,oskarżając jej bohaterów o zdradę. Nie chcę,abyśmy zostali w nieprzyjażni,liczę na to,że weżmiesz sobie do serca moje uwagi kładąc na karb młodosci Twoje często nieprzemyślane w przeszłosci uwagi i opinie. Pozdrawiam serdecznie. Jerzy Binkowski USA P.S.Przepraszam za te częsciowe komentarze,następnym razem będzie lepiej,obiecuję.
Artur Kasprzykowski -------------------
2012-10-05 21:11:30
Nie wiem, czy warto, ale spróbuję ostatni raz. Dla pana Pollaka pomylenie autorów jest drobnym błędem, a z pasją wytyka (zresztą myląc się), która melodia zaczynała audycję, a która nie... Kiedyś pan powiedział, że trzeba się przygotować merytorycznie do wystąpienia - do wywiadu też! Niedorzecznością jest też twierdzenie, że jako autor części książki jestem 'współodpowiedzialny za wszystko, co w niej zostało napisane'... podtrzymuję, że nie jest pan uczciwy w swych publikacjach. Jeśli zaś chodzi o list z Ameryki: Jurku, wysłałem do Ciebie kopię mojej polemiki nie po to, bym szukał obrony czy poparcia, ale byś wiedział, że taka dyskusja w ogóle się toczy. Opinia o Janie Ryszawym nie jest tylko moja - podzielają ją także inne osoby, równiez Twoi niegdysiejsi współpracownicy z Trzeciego Szeregu. Nie umniejszam zasług działaczy podziemnej Solidarności (także p. Ryszawego), ale widzę też potknięcia czy upadki niektórych z nich. A o tamtych czasach - wbrew temu, co piszesz - coś tam wiem: pierwszą rewizję i przesłuchanie miałem w IV 1982 - mimo usilnych namów i gróźb nie przyszło mi wówczas do głowy, by sypać kolegów. Ostatnia uwaga do Twojego, Jurku, listu: piszę tutaj jako osoba prywatna (chyba jak każdy z nas), a nie jako państwowy urzędnik.
Rajmund Pollak
2012-10-06 19:29:09
Panie Arturze Kasprzykowski. Proszę zachować kulturę dyskusji! Używa Pan epitetów, gdy nie ma merytorycznych argumentów. Pora aby się Pan zastanowił Panie Arturze nad zmianą stylu polemiki! Jeżeli krytykują Pana nie tylko Jerzy Bińkowski, Jan Ryszawy, ale również szereg innych czytelników Pana opowieści i artykułów, to warto się zastanowić czy nie mają racji ! Zachował się Pan bardzo niestosownie wobec Pana Ryszawego ( i nie tylko) w Książnicy Beskidzkiej 24 września b.r. i nawet Heniek Urban, który zawsze Pana bronił, zwrócił Panu tym razem uwagę. Heńka Urbana też Pan zamierza przy najbliższej okazji zaatakować, bo pracował w FSM, a nie był zatrudniony w "Befamie"? Zamiast się złościć, to Panie Arturze niech Pan się zastanowi, czy Pana teorie nie są po prostu w niektórych sprawach błędne? Chce Pan poznać opinię na swój temat ludzi, którzy musieli wyemigrować z Polski, dlatego że działali w Trzecim Szeregu Solidarności? Wystarczy sięgnąć po tygodnik "Śląska gazeta". Czy zaprasza Pan emigrantów na swoje prelekcje ? Trzonem Trzeciego Szeregu Solidarności byli pracownicy FSM! Powinien Pan to Panie Arturze wyraźnie napisać, że całe podziemie Solidarności Podbeskidzia narodziło się w stanie wojennym dzięki odważnym pracownikom Fabryki Samochodów Małolitrażowych, a inni dołączyli do nich dopiero nieco później! Czy ta prawda jest dla Pana tak trudna do zaakceptowania?
Artur Kasprzykowski -------------------
2012-10-07 20:37:39
Czułem, że ta polemika do niczego nie doprowadzi, ale uważałem (i nadal tak sądzę) , że nie można tolerować kłamstwa w publicznych dyskusjach czy publikacjach, choćby w najbardziej niszowych pismach. Pan doskonale nauczył się odwracać kota ogonem: kłamie, atakuje, urządza publiczne awantury, używa epitetów - a w razie czego zarzuca to wszystko adwersarzowi. Pan jest doskonale odporny na wszelkie argumenty, więc bez sensu jest ta dyskusja. Na koniec jedno: autor tego bloga coś wyraźnie przeoczył - już dwa lata temu opublikowałem ksiażkę z autoryzowanymi wypowiedziami działaczy podziemnej podbeskidzkiej Solidarności. Byli wśród nich ludzie z FSM i aż siedem osób z emigracji. Pan Ameryki nie odkrywa...
Rajmund Pollak
2012-10-07 23:16:23
@ Artur Kasprzykowski. Nieprecyzyjnie Pan się wyraża! Czy ma Pan na myśli "Kronikę Beskidzką" pisząc o..."publikacjach, choćby w najbardziej niszowych pismach" ??? Ciekawe co na takie Pana rewelacje powie redaktor Piotr Wysocki? Chce Pan obrazić już nie tylko mnie, ale wszystkich po kolei? Na Pana epitety i zniewagi nie będę dzisiaj odpowiadał, bo nie chcę staczać się do Pana poziomu dyskusji. Natomiast zapytam grzecznie jaki tytuł ma Pana książka sprzed 2 lat i w której bibliotece w Bielsku-Białej jest dostępna? Czy Pan ją sam napisał czy z kolegą?

Polska makulatura będzie przerabiana na banknoty euro! Dowiedziałem się niedawno z wiarygodnych źródeł w Brukseli, że w związku ze wzrostem ilości banknotów euro w obiegu, Komisja Europejska zamierza zakupić duże ilości makulatury w Polsce... Czytaj więcej >>

Rajmund Pollak

2012-09-24 | Dodaj komentarz
Jerzy Binkowski
2012-10-04 17:49:45
Oby tylko nie przeznaczyli na ten cel zasobów archiwalnych IPN-u.

Powszechne są różnorakie napaści słowne i drukowane byłych komuchów, a zwłaszcza tajnych współpracowników SB na tego niezłomnego kapłana, ale gdy do tych ataków przyłączył się jeden z członków Rady IPN podpierający się w dodatku tytułem naukowym, to mamy już symptom nagonki medialnej na księdza Tadeusza. Czytaj więcej >>

Artykuł ten wydrukowano w nr37 (274) tygodnika "Warszawska gazeta" z 14 do 20 września 2012 pt.:" Z motyką na IPN".

Rajmund Pollak

2012-09-24 | Dodaj komentarz
(brak komentarzy)

Informacje:


Jestem rodowitym bielszczaninem i nie wyobrażam sobie przyszłości w innym regionie niż Podbeskidzie . Nie zważam na kierunki wiejących wiatrów. Staram się demaskować obłudę i zakłamanie. Z zawodu jestem inżynierem mechanikiem, a ponadto ukończyłem podypl. stud. handlu zagranicznego na A.E. we Wrocławiu. Poza tym zdałem egzaminy państwowe z języka francuskiego i niemieckiego. Ukonczyłem również kurs pierwszego stopnia języka włoskiego. Prawdziwych przyjaciół mam kilkanaścioro i to jest największe bogactwo jakie sobie cenię. Napisałem jedną powieść pt.: "Siła przebicia", a druga jest już po korekcie polonistycznej i być może będzie wydana w 2012 roku. Lubię zwiedzać muzea, a zwłaszcza galerie malarstwa. Interesuję się kulturą i sztuką Chin. W lipcu 2010 roku ukończyłem intensywny kurs języka chińskiego na poziomie podstawowym.



Uważam , że ważne są tylko te słowa , które mają pokrycie w czynach lub w zdarzeniach .

Archiwum:


2019
» listopad (1)
» maj (1)
» kwiecień (1)

2018
» październik (1)
» czerwiec (1)

2017
» czerwiec (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2016
» grudzień (2)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (4)
» sierpień (4)
» lipiec (5)
» czerwiec (6)
» maj (3)
» kwiecień (1)
» luty (1)
» styczeń (2)

2015
» grudzień (1)
» listopad (3)
» wrzesień (3)
» lipiec (3)
» czerwiec (3)
» maj (5)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (4)
» styczeń (3)

2014
» grudzień (6)
» listopad (6)
» październik (7)
» wrzesień (4)
» sierpień (6)
» lipiec (10)
» czerwiec (8)
» maj (9)
» kwiecień (9)
» marzec (8)
» luty (4)
» styczeń (5)

2013
» grudzień (3)
» listopad (1)
» wrzesień (5)
» sierpień (3)
» lipiec (6)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (7)
» luty (9)
» styczeń (8)

2012
» grudzień (11)
» listopad (8)
» październik (6)
» wrzesień (10)
» sierpień (8)
» lipiec (8)
» czerwiec (6)
» maj (9)
» kwiecień (5)
» marzec (6)
» luty (3)
» styczeń (5)

2011
» grudzień (12)
» listopad (8)
» październik (8)
» wrzesień (7)
» sierpień (10)
» lipiec (3)
» czerwiec (5)
» maj (7)
» kwiecień (8)
» marzec (10)
» luty (7)
» styczeń (6)

2010
» grudzień (9)
» listopad (16)
» październik (10)
» wrzesień (8)
» sierpień (5)
» lipiec (8)
» czerwiec (8)
» maj (8)
» kwiecień (8)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (8)

2009
» grudzień (5)
» listopad (3)
» październik (4)

Ostatnie komentarze


[]
bbb
[Jaro]
Ciekawe co dziś o tym co sie dzieje w RP mówi P.Kosmowski
[Rajmund Pollak]
Książkę pt.: "Polacy wyklęci z FSM za komuny i podczas włoskiej inwazji" można zamówić w...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 532986
Newsów: 503
Komentarzy: 420
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Niepodległość Polski i Województwo Bielskie - oto jest zadanie ! , blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała